poniedziałek, 9 lutego 2009

Ciocia wiedźma !!!

Siemka !!! Ciocia_wiedzma napisała artykuł do stardoll ..... Oto on ;


Witajcie kochani Stardollowicze.

Długo zastanawiałam się o czym powinien być ten artykuł. Chciałam, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie, był interesujący, a zarazem inny niż te, które pojawiły się do tej pory. Zainspirował mnie artykuł Gabisi9, która napisała o Karnawale. A jak karnawał, to musi być również muzyka. Każdy słucha jakiejś muzyki. Ponieważ większość z was urodziła się po roku 1990, postanowiłam zrobić cykl artykułów przybliżający wam muzykę minionych dekad. Artykułem otwierającym będzie jednak charakterystyka powszechnego zjawiska w muzyce- coverów.

Cover, czyli wykonanie utworu muzycznego innego wykonawcy, jest powszechną praktyką stosowaną przez młodych artystów, którzy próbują wypłynąć na rynek muzyczny. Jednak wielu wykonawców, posiadających już dorobek muzyczny, również sięga po covery, wykonując je we własnej aranżacji. Niestety nie jest to gwarancja sukcesu. Niektóre piosenki w przerobionej wersji są lepsze od oryginału, jednak większość pozostawia wiele do życzenia. Każdy z was słyszał przynajmniej raz cover w nowej aranżacji, z dużym prawdopodobieństwem uznając go za wykonanie oryginalne. Ponieważ jednak, przeważnie w mediach nie są podawane informacje kto jest autorem, nie macie możliwości zapoznać się z twórczością starszych artystów. A szkoda, bo naprawdę warto.

Wykonania kowerowe możemy podzielić na 2 grupy. Pierwsza to wykonanie całego utworu z zastosowaniem np. innego podkładu muzycznego ( zamiana utworu pop na rock, zastąpienie instrumentów muzyką elektroniczną itp.)Do tej grupy należą:

Denzel „You Spin Me Round"-oryginał: Dead or Alive (1984 )
Code Red „Shut up"-oryginał: Sin with Sebastian (1995)
DHT feat. Emdee „Listen To Your Heart"-oryginał: Roxette (1988)
Marilyn Manson „Tainted Love"-oryginał: Soft Cell (1981)

Westlife „Uptown Girl"-oryginał: Bille Joel (1983)
Mandaryna „Here I Go Again"-oryginał: Whitesnake (1982)
Girls Aloud i Sugababes „Walk This Way"-oryginał: Aerosmith (1977)
30 Seconds To Mars „Hunter"-oryginał: Bjork (1997)
Fall out boy „Beat it"-oryginał: Michael Jackson (1982)
Britney Spears „ I love rock and roll"-oryginał: The Arrows (1975)
Him „Wicked Games"- oryginał: Chris Isaak (1989)

Do drugiej grupy coverów należą utwory, w których została wykorzystana tylko cześć utworu, np. refren, charakterystyczny motyw muzyczny itp. W tej grupie znajdziemy:

Craig David „Hot stuff (Let's dance)- oryginał: David Bowie „Let' dance" (1983)
Madonna „Hung up"- oryginał: ABBA „Gimme! Gimme! Gimme!" (1979)
Puff Daddy „ I'll be missing you"- oryginał: The Police „ Every breath you take" (1983)
Miami Project „Another Bites the dust"- oryginał: Queen (1980)

Patrząc na listy powyżej, można by sądzić że kowerowane są tylko piosenki z lat 70 i 80. Otóż nie.
W tym samym roku w którym Rihanna wydała piosenkę „Umbrella"(2007) powstał jej kower, nagrany przez grupę Vanilla Sky. Moim zdaniem świetny, rockowy numer, wart przesłuchania:)

Powstają również cover bandy, czyli zespoły zajmujące się jedynie aranżacją starszych utworów. Przeważnie są to grupy rockowe. Najczęściej kowerownaym zespołem jest ABBA ( 10 lat temu postał młodzieżowy zespół A-teens, który nagrał całą płytę z przebojami tej grupy)

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wejdziecie na youtube i porównacie oryginały z coverami i sami osądzicie które wykonanie jest lepsze:)


Pozdrawiam Ciocia Wiedźma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz